27477-2024 - Resultat
Sverige – Apparatur för understöd av hjärtfunktioner – Hjärtstartare, Första Hjälpen produkter och utbildning inom HLR och Första Hjälpen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHjärtstartare, Första Hjälpen produkter och utbildning inom HLR och Första Hjälpen
BeskrivningUpphandlingen avser köp av hjärtstartare med tillbehör och tillhörande service till offentliga platser i kommunen. Upphandlingen omfattar även produkter för Första hjälpen och material för Första hjälpen och hjärt-lungräddningsutbildning (HLR) samt utbildningar inom hjärt-lungräddning (HLR) och Första hjälpen. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) delområden: Område 1: Hjärtstartare till offentliga platser inklusive tillbehör och service. Område 2: Första Hjälpen produkter och utbildningsmaterial HLR Område 3: Utbildning i Hjärt-Lungräddning (HLR) och/eller i Första hjälpen för kommunens personal. HLR-utbildningen ska finnas både som en utbildning i HLR på vuxna och en separat utbildning för framför allt skol- och förskolepersonal som omfattar utförande av HLR på barn. Kontrakt kommer tecknas med en (1) leverantör per anbudsområde under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.
Intern identifierareUE 23.108
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33182100 Defibrillator, 80560000 Övningar i sjukvård och första hjälpen, 80562000 Första hjälpen-utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000