274807-2019 - ResultatSverige-Ängelholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: KS2018/209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Upphandlingen omfattar arbetskläder uppdelat på följande delområden:
Varsel
Kök och restaurang
Vård och omsorg
Lokalvård
Bygg (bl.a. gymnasieskola)
Profilkläder.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop under avtalstiden. Föregående års volym var ca 2 400 000 SEK med fördelning där Ängelholm handlat för 2 200 000 SEK och Örkelljunga för ca 200 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop under avtalstiden. Föregående års volym var ca 2 400 000 SEK med fördelning där Ängelholm handlat för 2 200 000 SEK och Örkelljunga för ca 200 000 SEK. Föregående års volym kan ses som en indikation på kommande volym.