2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling avseende utvärdering av de nationella forskningsprogrammen
Beskrivning: Regeringen har givit Formas, Forte och Vetenskapsrådet i uppdrag (U2025/02339) att gemensamt ansvara för utvärderingar av nationella forskningsprogram som genomförs inom: klimat, hållbart samhällsbyggande, livsmedel, arbetslivsforskning, tillämpad välfärdsforskning, antibiotikaresistens samt migration och integration. Myndigheterna bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud avseende utvärderingar av nationella forskningsprogram (NFP). Det utvärderingsuppdrag som nu upphandlas avser framtagande av; en utvärderingsmodell för de nationella forskningsprogrammen,sju summativa utvärderingar av de nationella forskningsprogrammen inom: klimat, hållbart samhällsbyggande, livsmedel, arbetslivsforskning, tillämpad välfärdsforskning, antibiotikaresistens samt migration och integration, samten sammanfattande analys av alla program. Myndigheterna välkomnar särskilt anbud från organisationer med erfarenhet av utvärdering av forskningsfinansiering, storskaliga statligt finansierade forsknings- och innovationsinitiativ (FoI), forskningspolitiska styrmedel, stora FoI portföljer eller komplexa effektkedjor. The Swedish Government has commissioned Formas, Forte and the Swedish Research Council (U2025/02339) to jointly be responsible for evaluations of national research programmes carried out in the following areas: climate, sustainable spatial planning, food, working life research, applied welfare research, antimicrobial resistance (AMR), and migration and integration. The agencies hereby invite suppliers/interested parties to submit tenders for evaluations of national research programmes. The evaluation assignment to be procured involves the development of: • an evaluation model for the national research programmes, • seven summative evaluations of the national research programmes within the following areas: climate, sustainable spatial planning, food, working life research, applied welfare research, antimicrobial resistance (AMR), and migration and integration. • a synthesising analysis of all programmes. The agencies particularly welcome tenders from organisations with experience in evaluating research funding, large-scale state-funded research and innovation (R&I) initiatives, research policy instruments, large R&I portfolios, or complex impact pathways.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130417:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72310000 Behandling av data, 72316000 Dataanalys, 73110000 Forskning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79315000 Sociala undersökningar, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster