Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av hushållsavfall
Referensnummer: Dnr. 73-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att delta i anbudsgivning i upphandling av ”Insamling av hushållsavfall”.
Syftet är att teckna ett Leveransavtal med en (1) entreprenör avseende kommunens insamling av hushållsavfall. Upphandlingen omfattar samtliga delar som kan komma ifråga för införande, fordon, personal och tillhandahållande av ingående funktioner och tjänster. För mer information se bifogat upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen