Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkning och Skrivtolkning.
Referensnummer: UH-2015-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tolktjänster för döva och hörselskadade studenter vid Uppsala universitet i Uppsala och Visby. Tjänsterna Teckenspråkstolkning och Skrivtolkning kommer att nyttjas främst i Uppsala universitets lokaler i Uppsala samt i Visby. Andra orter i Sverige kan tidvis förekomma t.ex. vid exkursioner och praktik VFU (verksamhetsförlagd utbildning).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Teckenspråkstolkning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckenspråkstolkartjänster för döva och hörselskadade studenter.
Skrivtolkar
Del nr: 2
Skrivtolktjänster för döva och hörselskadade studenter.