274911-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ringar, packningar, band, stavar och injekteringstätning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tätningsteknik, material och tjänster
Referensnummer: 21-0047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44425000 Ringar, packningar, band, stavar och injekteringstätning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi avser att upphandla packningar och tätningar till våra produktions och distributions-anläggningar samt ett antal tillhörande tjänster.
Föremål för upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende leverans av tätningsteknik, material och tjänster till GE-koncernen.
De tjänster som vi avser att upphandla är:
• Engineering
• Läcktätning under drift
• Mobil bearbetning
De anläggningsdelarna som är behov av tätning är:
• Flänsar
• Luckor
• Gavlar
• Lock
• Kanaler
• Synglas
• Spindlar
• Axlar
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1-2 st. leverantörer (under förutsättning att så många Anbud uppfyller ställda krav). Avtalstiden är 8 år, från det datum ramavtalet ingås, med möjlighet för beställaren att säga upp avtalet efter två år med sex månaders varsel.
Beställningsvolymen/affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 4,5 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34312500 Packningar, 44425200 Gummipackningar, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende leverans av tätningsteknik, material och tjänstertill GE-koncernen.
De tjänster som vi avser att upphandla är följande:
Engineering
Inom området engineering vill vi att det ska ingå teknisk rådgivning inom tätningsteknik. Leverantören ska kunna bidra med att välja rätt teknologi samt även föreslå tekniska lösningar utefter de behov som uppstår i Göteborg energis verksamhet. Leverantören skall om beställaren kräver utföra fysiskt platsbesök för support. Designad packning/tätning skall leverantören tillverka enligt överenskommen specifikation. Packningarna/tätningarna ska vara kvalitetskontrollerade och materialtestade med samma nivå som övrigt sortiment.
Läcktätning under drift
Med läcktätning under drift menas att leverantören kommer ut på plats där läckan finns och tätar den med en tillfällig lösning. Exempel på media som kan komma att bli aktuella för detta arbete är bland annat vatten, hetvatten, ånga, olja och luft.
Den leverantör som får uppdraget att läcktäta under drift skall också genomföra en riskanalys och planera genomförandet av den temporära lösningen. Riskanalysen bygger bland annat på erforderliga uppgifter från Göteborg Energi. Alla arbeten inom detta område måste genomföras av personal som har rätt utbildning, detta både av kvalitets samt säkerhetsskäl. Beräkningar och ritningar för lösningen skall också tas fram av leverantören.
Mobil bearbetning
Mobil bearbetning innebär att leverantören ska klara av att bearbeta maskindelar och tätningsytor med samma precision och kvalité som om delen/delarna demonterats och skickats till en verkstad. Exempel på arbeten som berörs av mobil bearbetning är bland annat kapning av rör, fräsning, slipning, bearbetning av flänsar och dylikt.
Vid avrop av tjänsten åligger det leverantören att ta fram en åtgärdsplan som skall stämmas av med beställaren.Arbetet som utförs av leverantören skall dokumenteras enligt så vi vet att arbetet utförs med god kvalitet men även för spårbarhetens skull framöver. Efter utfört arbete skall erforderlig dokumentation överlämnas till Göteborg energi.
Anläggningsdelarna som är behov av tätning är flänsar, luckor, gavlar, lock, kanaler, synglas, spindlar och axlar.
Våra krav på anläggningsdelarna är följande:
Flänsstandard: DIN Standard och ISO Standard.
Planpackningsstandard: SSG 3280
Axel och spindeltätnings standard: SSG 3271(gäller flätor och grafitringar)
Tryck: från undertryck till 250 bar.
Temperatur områden -40 till 1000 grader Celsius.
Dimensioner på flänsar: DN 15 till och med DN 1000.
Media som förekommer i vår verksamhet:
Fjärrvärmevatten
Fjärrkylavatten
Hetvatten
Tryckhållningsvatten
Hetvatten värmning
Pannvatten
Matarvatten
Kondensat
Ånga huvud
Ånga hjälp
Kylvatten(trycksatta system)Kylvatten (öppna system)Kylvatten salthaltigt <40oCKylvatten salthaltigt >40oC
Instrumentluft
Arbetsluft
Naturgas tryck 4 bar
Stadsgas tryck 0,1 / 0,03 bar
ButangasBiogas / Luft
PropangasVätgasGaser brännbara (ej naturgas)
Gaser icke brännbara
Kvävgas
Köldmedium gas
Köldmedium vätska
Luft process (primär sekundärluft)Luft ventilation
Luft övrigt (uteluft, luft i byggnad, värme rumsluft)
Olja eldningsolja EO1-EO5
Olja Bioolja (rapsolja/vegetabiliskolja)
Olja smörj
Olja regler (hydraulolja)
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1-2 st leverantörer (under förutsättning att så många nabud uppfyller ställda krav).
Några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Ramavtalens takvolym uppgår till 6 MSEK.