Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende projektledare.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av uppdrag som projektledare avseende byggadministrativa tjänster vid uppförande av entreprenader.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av uppdrag som projektledare avseende byggadministrativa tjänster vid uppförande av entreprenader. Det noteras att beställaren som huvudregel utför dessa tjänster i egen regi och att upphandlingen endast omfattar utförande av dessa tjänster när behov uppstår, exempelvis vid hög arbetsbelastning eller i händelse av sjukdom, ledighet.
Ramavtalets kontraktstid är från och med avtalstecknande och ett år framåt, dvs. ett (1) år, med möjlighet till förlängning ett (1) plus ett (1) plus ett (1) år, dvs. maximalt ytterligare tre (3) år. Beställaren äger ensidigt rätt att bestämma om ramavtalet skall förlängas eller inte. Beställaren skall senast två (2) månader före utgången av respektive avtalsperiod skriftligen meddela konsulten om avtalet skall förlängas eller inte. Om sådant meddelande inte tillsänds konsulten upphör avtalet automatiskt att gälla vid kontraktstidens slut.