274922-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster.
Referensnummer: UH-2015-52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet skall vid behov kunna avropa hela eller delar av kampanjer eller andra större, sammanhållna uppdrag inom området kommunikation och marknadsföring.
I uppdraget skall följande tjänster ingå:
— Målgruppsanalyser (avser nationella och internationella målgrupper);
— Analyser inför val av kanaler och medier;
— Kreativt idéarbete gällande tryckta och digitala medier;
— Alla förekommande steg från idé till färdig kampanj/produkt/tjänst: projektledning, kontakttid med kund, copy, formgivning, produktionsledning, korrekturläsning, administrativa tjänster, lämning till tryck etc.;
— Löpande kvalitetskontroller av förekommande processer och leveranser;
— Anlitande av upphandlade underleverantörer till Uppsala universitet inom området kommunikation och marknadsföring (foto, film, text, tryck, profilprodukter, annonsförmedling, översättare etc.).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen