2. Förfarande
Förfarande
Titel: TT20 Ängås och BT23 Grebbestad Ombyggnation
Beskrivning: Ellevio AB avser att i denna entreprenaden bygga om Ängås station (40/10 kV) belägen på Orust i Bohuslän samt Grebbestad station (40/10 kV) belägen i Tanum i norra Bohuslän. FFU planeras skickas ut i slutet på september. Ängås station Den nya stationen ska byggas på befintlig mark och nuvarande anläggning ska raseras. Stationen ligger på fastighet ORUST MÖLNEBY 3:16 och fastigheten ägs utav Ellevio. Ellevio är huvudman i befintlig station TT20 Ängås. Vattenfall äger anläggningsdelar i stationen såsom ställverksapparater och kontrollutrustning. Stationen ligger som en knutpunkt för Orusts 40 kV-nät med två 40 kV-ledningar både från Ellevio och två från Vattenfall. 40kV ställverket kommer bli ett nytt luftisolerat ställverk med konstruktionsspänning 52/72,5kV. Uppbyggnaden av ställverket kommer ske genom etappvis ombyggnation där halva ställverket tas ut drift och byggs om i taget tillsammans med ny byggnad. Ny byggnad kommer uppföras på ny plats på ställverksfastigheten som kommer inrymma kontrollutrustning för Ellevios och Vattenfalls delar. Byggnaden kommer även inrymma ett nytt sektionerat 12kV ställverk. Grebbestad station BT23 Grebbestad är en 40/10kV stationen belägen i norra Bohuslän och kopplad till Ellevio 40kV nät genom en radialmatning till Tanum/Tanumshede. Arbetet omfattar rasering av befintligt 40kV ställverk och uppbyggnad av nytt 40kV ställverk med utökning av ett ledningsfack. Ellevio är huvudman i befintlig station. Stationen ligger på fastighet TANUM TANUMS-RÖRVIK 1:210 och fastigheten ägs utav Ellevio.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116279:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster