275132-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Hemkörning av varor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemhandling till brukare
Referensnummer: 2019/1226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312200 Hemkörning av varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Plock och leverans av varor till biståndsberättigade i Landskrona stad samt tillhandahållande av webbshop för beställningar.
Upphandlingen avser varuplock och leverans till Brukare i Landskrona stad (se bilaga 1 - Landskronakarta) samt tillhandahållande av webbshop av dagligvaror där beställningar kan ske. Anbudsgivaren ska tillhandahålla en helhetslösning med elektronisk beställning, betalning, packning av dagligvaror och leverans av dagligvaror hem till Brukare inom Landskrona stad.
Brukarna bestämmer själva vilka dagligvaror som ska beställas samt bekostar sina egna dagligvaror
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521100 Hemkörning av mat, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Andelen äldre i befolkningen fortsätter att öka. Det är därför viktigt att ta tillvara på personalens kompetens på bästa sätt och Landskrona stad erbjuder därför Brukare hjälp med inköp av dagligvaror via webbshop med hemleverans.
Brukarna bestämmer själva vilka dagligvaror som ska beställas samt bekostar sina egna dagligvaror. Brukarna får hjälp av Beställaren att genomföra beställningarna. Normen är inköp en gång per vecka/ Brukare. I dagsläget har Landskrona stad två fasta dagar där större delen av leveranserna sker.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 2 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Landskrona stad rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.