275141-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Lås
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås
Referensnummer: VOF 138/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande delar:
— Passagesystem för dörrar, portar, soprum och tvättstugor,
— Administrationssystem med tillhörande mobilapplikation,
— Montering/nedmontering samt installation/avinstallation,
— Service och support, användarmanualer samt utbildning av staden utsedda personer,
— Batteriövervakning då passagesystemet förutsätter batterianvändning,
— Batteribyten då passagesystemet kräver detta,
— Vård- och omsorgspersonal ska kunna få sina behörigheter till passagesystemet både via mobilnätet och WiFi,
— Alternativa lösningar för passage i de fall den primära metoden inte går att tillämpa.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett avtal med en (1) leverantör.
Avtalet kommer att löpa under fyra (4) år med rätt för den upphandlande myndigheten till förlängning i upp till ytterligare fyra (4) år med två (2) år i taget.
Avtalsstart är planerad till oktober 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen