2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bio- och naturgas till Bjuvs kommun
Beskrivning: Uppdraget avser balansansvar och fysiska leveranser av biogas alternativt naturgas för fastighetsuppvärmning till fastprisprodukt (med möjlighet till att göra prissäkringar naturgas – underliggande för biogaspris) till de uttagspunkter som Beställaren redogör för i upphandlingsdokumentet. Möjligheten till fastprisprodukter ger kommunen en stabil och förutsägbar kostnad för energiförbrukningen, medan prissäkringar för naturgas kan erbjuda skydd mot prisvolatilitet. Upphandlingen omfattar fysiska leveranser av natur-/biogas för uppvärmning till fastigheter, med möjlighet till fastprisprodukt. Med möjlighet till att göra prissäkringar naturgas – underliggande för biogaspris. Beställarens volym var år 2023, 1 352 888 kWh, på 6 uttagspunkter.
Intern identifierare: 24/52
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09120000 Gasformiga bränslen
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Krav (1)