275182-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Pakettransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av biblioteksmaterial
Referensnummer: 19INK036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60161000 Pakettransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå kommuns inköpsavdelning har fått i uppdrag att upphandla det samlade behovet
av regelbundna transporter mellan biblioteken för samtliga Norrbottens kommuner.
Inbjudan att lämna anbud på transporter av biblioteksmaterial enligt bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60161000 Pakettransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Piteå kommuns inköpsavdelning har fått i uppdrag att upphandla det samlade behovet av regelbundna transporter mellan biblioteken för samtliga Norrbottens kommuner.