275207-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsmarknadsutbildning inom svets och skärande bearbetning på kriminalvårdsanstalt
Referensnummer: Af-2022/0035 7445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetsmarknadsutbildning inom Industri Bas med inriktning svets och skärande bearbetning.
I Arbetsförmedlingens uppdrag ingår att tillhandahålla arbetsmarknadsutbildning för intagna klienter på kriminalvårdsanstalter. Insatser från Arbetsförmedlingen ska bidra till att stärka klienterna på kriminalvårdsanstalters förankring på arbetsmarknaden. Denna utbildning riktar sig således till intagna klienter på nio (9) kriminalvårdsanstalter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen