275217-2018 - ResultatSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av boendeavdelningar, SiS Johannisberg, Kalix
Referensnummer: SPF2017-046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheten behöver utökas och därför planeras en nybyggnad innehållande 16 vårdplatser för sluten ungdomsvård med hög säkerhet. Byggnaden består av två boendeavdelningar, administration och personalutrymmen, med en BTA på ca 3 000 m2, delvis i två plan.
Nybyggnation av skola kommer vara med i upphandlingen som en option. Entreprenaden ligger i direkt anslutning till pågående verksamhet.
Inflyttning planeras till våren 2019.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213400 Installation av personalrum, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45222300 Tekniskt arbete för säkerhetsanläggningar, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen