Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Exploateringsarbeten Norra Kajen DP 1A
Referensnummer: UH-2018-184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser exploateringsarbeten inom detaljplan 1A Norra kajen i Sundsvall. Entreprenadformen är totalentreprenad i samverkan.
Arbetena omfattar projektering, rivning av byggnader, sanering av förorenad mark, ledningsarbeten samt byggnad av gator, torg och park.
Exploatering av bostäder kommer att pågå inom entreprenadområdet under entreprenadtiden.
Ombyggnad av väg 562 inom detaljplanen utförs i annan entreprenad i Trafikverkets regi och beräknas vara färdigställd under hösten 2019.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45233330 Grundläggning av gator, 45236250 Markanläggning för parker, 45112340 Marksanering, 45112360 Återställande av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen