275279-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsapparater för Klinisk Fysiologi samt Thorax/Hia
Referensnummer: 2016/01401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ramavtal för avrop av 2 olika typer av ultraljudsutrustning för hjärtundersökningar enligt nedan:
— High-End ultraljudsmaskiner inklusive prober till avdelningen för Klinisk Fysiologi
— Mobila ultraljudsmaskiner inklusive prober för användning inom Thoraxcentrum
— Option Granskningsprogramvara
Det skall även ingå installation, dokumentation, utbildning av personal samt garantiåtaganade enligt beskrivning i detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen