275302-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Svenljunga: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp, leverans, montering och distribution av fyrfackskärl
Referensnummer: SBF-2018-179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av fyrfackskärl inklusive tillbehör samt leverans, montering och distribution.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I kommunen finns cirka 4 750 villa/fritidshushåll vilka är aktuella för fyrfacksinsamling. Även flerbostadshus och verksamheter kommer att erbjudas fyrfacksinsamling. Vid en 90 % anslutningsgrad kommer uppskattningsvis cirka 8 900 st. kärl att avropas. Beställaren garanterar ingen specifik volym av material eller tjänster då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Utställning av kärl kommer att utföras i en etapp och beräknas ske vintern 2019.
Avtalet omfattar:
— Inköp av fyrfackskärl med RFID-taggar samt tillbehör,
— Inköp av insamlingsbox med lock för elavfall, ljuskällor och batterier,
— Leverans, montering och distribution av fyrfackskärl, inklusive tillbehör,
— Återtagning och återvinning av uttjänta kärl.