Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av livsmedel till Vellinge kommun
Referensnummer: UN 2018/248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för leverans av frukt och grönt, potatis, ägg, färsk fisk och färskt kött till Vellinge kommun, enligt definition i förfrågningsunderlaget med tillhörande bilagor.
Vad gäller frukt och grönt samt potatis omfattar upphandlingen det vid varje tillfälle befintliga sortimentet av respektive produktkategori på Årstalistan.
Vad gäller ägg, fisk och kött omfattar upphandlingen artiklar enligt beskrivning i sortimentsfilerna.
Upphandlingen omfattar samtliga under perioden aktuella leveransställen och samtliga produktgrupper som kommunen har behov av. Produkterna inom avtalet kommer att avropas av beställaren efter behov. Kommunens samtliga förvaltningar äger rätt att avropa från avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Frukt och grönt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15110000 Kött, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 03142500 Ägg, 03212100 Potatis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal för leverans av frukt och grönt, potatis, ägg, färs fisk och färskt kött till Vellinge kommun, enligt definition i förfrågningsunderlaget med tillhörande bilagor.
Potatis
Del nr: 2
Ägg
Del nr: 3
Färsk fisk
Del nr: 4
Färskt kött
Del nr: 5