275310-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för Teknisk besiktning av mark och beläggning
Referensnummer: T2019-01417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor ansvarar för förvaltning, drift och underhåll samt investeringar i Stadens gator, vägar och torg.
Uppdraget omfattar i huvudsak förbesiktning, slutbesiktning och garantibesiktning av kontorets entreprenader av mark och beläggningar i gatumiljö. I uppdraget ingår även att kalla till besiktningar och skriftligen redovisa besiktningsutlåtande för utförd besiktning. Huvuddelen av besiktningarna sker i april-maj och i oktober-november.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen