275407-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Drift av dataanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrativa IT-tjänster
Referensnummer: EE2022-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ena Energi inbjuder härmed intresserade leverantörer att ansöka om att få delta i upphandlingen för Ena Energi. Upphandlingens syfte är att hitta en samverkanspartner och att tillsammans arbeta mot uppsatta mål som ska verka för en säker administrativ IT-drift i Ena Energi AB.
Uppdraget avser driftövertagande av administrativa IT-tjänster. Uppdraget innefattar även implementering av ny säker IT-drift samt förvaltning av befintlig och ny miljö. Avtalet omfattar inte verkets IT-drift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ena Energi inbjuder härmed intresserade leverantörer att ansöka om att få delta i upphandlingen Administrativa IT-tjänster för Ena Energi. I anbudsinbjudan framgår de krav och villkor som gäller för ansökningsfasen.
Upphandlingens syfte är att hitta en samverkanspartner och att tillsammans arbeta mot uppsatta mål som ska verka för en säker administrativ IT-drift i Ena Energi AB.
Uppdraget avser driftövertagande av administrativa IT-tjänster. Med detta menas drift av nätverk, servrar, klient PCn och kringutrustning.
Uppdraget innefattar även implementering av ny säker IT-drift samt förvaltning av befintlig och ny miljö.
Avtalet omfattar inte verkets IT-drift.