275418-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Fordon för avfall och avloppsvatten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av leasingkontrakt, för två lastbilar avsedda för fyrfack.
Referensnummer: 2018-0146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av två lastbilar avsedda för fyrfackskärl för en testperiod under 2019-2020 genom operationell leasing.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513100 Disponering av hushållssopor, 90513200 Disponering av sopor, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen