275507-2019 - ResultatSverige-Umeå: Hämtning av deponisopor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning - Källsorterat material
Referensnummer: 18117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511100 Hämtning av deponisopor
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning och behandling av olika fraktioner källsorterat återvinningsmaterial från Köparnas hämtställen såsom t.ex. soprum eller hämtningsställen med kärlskåp. Materialet är sådant som lyder under producentansvar i fraktionerna:
1. Returpapper
2. Förpackningar av kartong/wellpapp
3. Förpackningar av färgat glas
4. Förpackningar av ofärgat glas
5. Plastförpackningar
6. Metallförpackningar
För Umeå kommun ska även farligt avfall i fraktionerna ljuskällor (exkl. lysrör), småbatterier, småelektronik och aerosoler (sprayburkar) hämtas inkl. behandlas en gång per år från alla hämtställen som har behållare för någon/några eller alla av dessa fraktioner.
På begäran från Köparen ska säljaren delta i besiktningar av ny- och ombyggnader på befintliga och nya hämtställen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511100 Hämtning av deponisopor, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90513100 Disponering av hushållssopor, 90513200 Disponering av sopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen