275526-2019 - ResultatSverige-Nyköping: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster – Sjuksköterskor
Referensnummer: KK18/680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun har behov av bemanning av sjuksköterskor inom, i första hand Hemsjukvården, Hemtjänsten och SÄBO, men även andra verksamheter kan komma att göra avrop från kommande ramavtal om behov uppstår.
Kommunen har för avsikt att teckna rangordnat ramavtal med tre (3) leverantörer.
Kommunens bedömning är att det kommande behovet av efterfrågade tjänster uppgår till ca 9 000 timmar per år. Detta skall endast ses som en fingervisning om uppdragets storlek och kan komma att öka eller minska under avtalstiden. Kommunen garanterar inga volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen