2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västfastigheter SGL Rivning och återbruk
Beskrivning: [15:25] Fredric Milch Sabelsjö I denna entreprenad ingår rivning och demontering av byggnader, förbindelsegångar och kulvertar på totalt ca 20 000 m2 samt tillhörande bygg-, schakt-, spont- och markarbeten. Västfastigheter (beställaren) har en hög ambition att återbruka och demontera material. Entreprenören ska aktivt arbeta med att återbruka samt demontera så mycket som möjligt av byggnaden innan rivning. I andra hand ska material från byggnaden materialåtervinnas.
Intern identifierare: SFSS 2023-00395
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45261400 Spontning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000