Projektets syfte är att med hjälp av naturliga skydd göra kuster, flodmynningar och avrinningsområden mer anpassningsbara och motståndskraftiga mot klimatförändringar. Delavrinningsområdet Lussebäcken har valts ut för uppdraget. Parallellt genomförs även en utvärdering av vattenvårdsåtgärden tvåstegsdiken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen