275632-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Växter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontraktsodlade utplanteringsväxter
Referensnummer: 254/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser säkerställande av leveranser för utplanteringsväxter som säsongsvis beställs hos odlare, grossist eller försäljningsorganisation utifrån av beställaren specificerad lista. Här avses vår- och sommarblommor samt s.k. höstfägring. Beställarna delar upp leveranserna enligt upprättad leveransplan som kan variera mellan 1-5 veckor beroende på säsong och beställare (vår 1-2 ggr; sommar 1-5 ggr; höst 1 ggr).