275643-2022 - PlaneringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Östra sjukhuset - FoN etapp 1
Referensnummer: FAST 2017-00660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av ny byggnad för förlossning och neonatalvård på Östra sjukhusets område i Göteborg. Byggnationen kommer att utföras i två etapper. Aktuell upphandling avser etapp 1, som omfattar:
• Rivning av KK:s låghusdel samt del av kulvert
• Schaktning
• Markarbeten
• Spontning
• Grundläggningen på berg resp. med pålning
• Yttre-VA
• Stomme av platsgjuten betong, prefabricerad betong och smide, upp till marknivå
Etapp 1 omfattar ca 7000m² tillkommande BTA (plan 98 + plan 99).
Etapp 2 omfattar alla återstående arbeten till färdigställd byggnad. Separat LOU-upphandling sker vid senare tillfälle.
Förfrågan avseende etapp 1 planeras komma ut i Tendsign som LOU-upphandling öppet förfarande i preliminärt vecka 34–2022, med entreprenadform utförandeentreprenad och upphandlingsform generalentreprenad.
Planerad start för etapp 1 är preliminärt i mars-april 2023 och färdigställandetid är preliminärt maj 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45262210 Grundläggning, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell etapp omfattar: