275659-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredbandsmaterial
Referensnummer: 2021-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidköpings kommun inbjuder er att lämna anbud på vår upphandling avseende bredbandsmaterial.
Upphandlingsobjekt
Lidköpings kommun bjuder in er att lämna anbud på vår upphandling avseende bredbandsmaterial.
Upphandlingen omfattar bredbandsmaterial till Lidköping Bredband, Lidköpings kommun.
I denna upphandling är de volymer som presenteras endast uppskattade volymer (se bilaga "Bredbandsmaterial"). De uppskattade volymerna är redovisad för den maximala avtalstiden (tre (3) år). Köparen garanterar inte att köpa viss volym. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
Takvolymen innebär en redan fastställd mängd. Den fastställda mängden anger hur stora volymer som är tillåtet att avropa från avtalet. Takvolymen gäller för avtalstiden (alltså maximalt tre (3 år). Avtalet anses förverkat; i första hand när avtalet löpt ut i tid och i andra hand när avropad volym uppgår till den fastställda takvolymen.
Avtalsform
Ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32500000 Telekommunikationsmateriel, 32560000 Fiberoptiska material, 32562000 Optiska fiberkablar, 32562100 Fiberoptiska informationskablar, 32562200 Optiska telekablar, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen