275684-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Målning av tak och övrig ytbehandling
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Måleriarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal för måleriarbeten vid ny-, till- och ombyggnation samt reparations-, underhålls- och renoveringsarbeten av Beställarens förvaltat fastighetsbestånd.
Måleriarbetena avser främst utvändiga och invändiga målningsarbeten av fasader, invändiga tak, väggar, snickerier, tapetsering, putsarbeten, etc.
Arbetena omfattar även förbehandling som fasad- och altantvätt, inklusive skyddsbehandlingar med träolja och dylikt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45442190 Färgborttagning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej