275794-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för strategisk arbetsplatsutveckling
Referensnummer: EUI 18 012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitetet står inför en stor omstrukturering av sina lokaler. Både ombyggnationer och nybyggnationer som är drivet av en verksamhetsutveckling. Som komplettering till universitetets egna resurser eftersöker universitetet tre leverantörer som kan erbjuda konsulter med kunskap om Arbetsplatsutveckling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och målsättning
För Göteborgs universitet är lokaler en strategisk resurs och ett redskap för att kunna skapa en komplett akademisk miljö och en inspirerande arbetsmiljö. Lokaler, deras läge och utformning påverkar universitetets verksamhet och kostnaden för lokaler står för en betydande del av universitetets omsättning. Universitetet tog 2016 fram "Strategisk lokalförsörjningsplan 2016-2040", se bilaga 1. Det vi idag planerar för ska också fungera vid framtida förändringar. Den strategiska lokalförsörjningsplanen reglerar universitetets långsiktiga lokalförsörjning i sin helhet.
Universitetet står inför en stor omstrukturering av sina lokaler. Både ombyggnationer och nybyggnationer som är drivet av en verksamhetsutveckling. Som komplettering till universitetets egna resurser eftersöker universitetet tre leverantörer som kan erbjuda konsulter med kunskap om Arbetsplatsutveckling. Det handlar om vårt uppdrag att hjälpa kärnverksamheten att identifiera ändamålsenliga och kostnadseffektiva lokallösningar för sina specifika behov.