2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sluttäckning via partnering på Äskya i Älmhult och Elsemåla i Tingsryd
Beskrivning: Båda sluttäckningsprojekten ska genomföras 2025-2030. Sluttäckningsprojekten ska genomföras i samverkansform partnering. Tanken är att både projektering och entreprenaden ska handlas upp som en upphandling. SSAM söker en samarbetspartner som ska leda arbetet med att planera och upphandla övrig erforderlig kompetens för att gemensamt projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med SSAM och vara med och skapa väl fungerande sluttäckta deponianläggningar.
Intern identifierare: 2025-00138
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000