See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avtal Underhåll Support ProcapitaLifecare VoO IFO KIR
Beskrivning: Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare VoO, IFO och KIR. Torsby kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att tilldela avtal till Tietoevry AB (559435-9001) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare VoO, IFO och KIR. Genom befintligt avtal med Tietoevry AB har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler. Avtalstid 2 år med möjlighet till förlängning 1+1 år
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:104:Lot:1