27581-2017 - PlaneringSverige-Gävle: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandannonsering av kommande upphandling – Stadstrafiken i Gävle 2020.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av Gävleborgs läns landsting i egenskap av RKTM avser vi upphandla Stadstrafiken i Gävle med trafikstart prel. Juni 2020. Denna annons avser Förhandannonsering av kommande upphandling – Stadstrafiken i Gävle 2020.
Gävleborgs läns landsting har för avsikt att inleda anbudsförfarandet i februari/mars 2018.
Nuvarande trafikomfattning är cirka: 50 bussar, 200 000 vagntimmar, 4 000 000 vagnkilometer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen