275820-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slambil/kombibil
Referensnummer: UH 21-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser upphandla en Slambil/kombibil.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144410 Slamsugare, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren) avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder Anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att Beställaren kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med nästan 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB. Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverigeoch ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos beställaren samlas kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet/enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
631 86 ESKILSTUNA
Organisationsnummer: 556935–7501
Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00
Hemsida: www.esem.se
Information om behandling av personuppgifter
Beställaren är personuppgiftsansvarig för behandling av personuppgifter. Beställaren behandlar nabudsgivarens personuppgifter för att kunna ingå och administrera avtal, fullgöra avtalsförpliktelser samt upphandla eller avropa varor och tjänster.
Läs gärna hela vår information om behandling av personuppgifter som du hittar på https://www.esem.se/hantering-av-personuppgifter där beskriver vi dina rättigheter och hurBeställaren samlar in och behandlar dina personuppgifter.
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet förgranskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden ochleda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska anbudsgivare som är tredjepartcertifieradav ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet.
I de fall anbudsgivare inte har ett tredjeparts certifikat ska istället kvalitetspolicy eller kvalitetsledningssystem bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran,kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minstinnehålla följande:
a) Leverantörens ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbeteb) Leverantörens rutiner för egenkontroll och intern revisionc) Leverantörens rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder) Leverantörens rutiner för förebyggande åtgärdere) Leverantörens rutiner för hantering av reklamaktioner) Leverantörens rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer
Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran, hänvisning tillhemsidor eller länkar godtas inte som bevis.