275821-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR -system
Referensnummer: UH-2021-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi Företagspartner AB har ca 550 anställda och avser att upphandla ett användarvänligt och överskådligt HR-system.
Syftet med upphandlingen är att erhålla ett HR-system för att driva och utveckla Almis HR-process. Almi avser att upphandla ett användarvänligt och överskådligt HR-system som en SaaS-lösning. Systemet ska på ett flexibelt sätt och med hög funktionalitet stödja Almis HR-process. Upphandlingen omfattar även drift, underhåll, förvaltning, utbildning och support av systemstödet med option på konsulttimmar relaterat till systemet. Systemet ska erbjuda standardiserade processer men också utgöra en kapabel plattform för vidareutveckling av systemstöd anpassat efter Almis befintliga och framtida HR-processer.
Plattformen ska erbjuda standardiserade processer/flöden. Almi värdesätter ett HR -system som tillhandahåller egenutvecklade samt tredjepartslösningar tillgängliga och anpassade för den aktuella plattformen. Sista dag för ansökan är 29.6.2021
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att erhålla ett HR-system för att driva och utveckla Almis HR-process. Almi avser att upphandla ett användarvänligt och överskådligt HR-system som en SaaS-lösning. Systemet ska på ett flexibelt sätt och med hög funktionalitet stödja Almis HR-process.
Upphandlingen omfattar även drift, underhåll, förvaltning, utbildning och support av systemstödet med option på konsulttimmar relaterat till systemet.
Systemet ska erbjuda standardiserade processer men också utgöra en kapabel plattform för vidareutveckling av systemstöd anpassat efter Almis befintliga och framtida HR-processer.
Plattformen ska erbjuda standardiserade processer/flöden. Almi värdesätter ett HR -system som tillhandahåller egenutvecklade samt tredjepartslösningar tillgängliga och anpassade för den aktuella plattformen.
Avtalstiden inklusive optionsår beräknas vara 9 år.
Upphandlingen genomför enligt ett förhandlat förfarande.
Sista dag för ansökan är 29.6.2021
Välkommen med er ansökan!