27584-2022 - ÄndringSverige-Östersund: Personalförmedling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Steg till arbete
Referensnummer: Af-2021/0010 5159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av tjänsten steg till arbete, referensnummer Af-2021/0010 5159.
Tjänsten består av fyra (4) delar:
Kartlägga behov i tjänsten
Kartlägga resurser och stödbehov
Stärka och utveckla
Hitta arbetsplats
Planerad start: Maj 2022.
Syfte och mål
Tjänsten syftar till att, i en sammanhållen process, identifiera deltagarens resurser och stödbehov samt stärka och utveckla deltagaren med målet arbete eller utbildning. För att uppnå detta kan tjänstens delar kombineras med utgångspunkt från deltagarens individuella behov. Oavsett hur delarna kombineras är målet alltid arbete eller utbildning.
Leveransområden
Arbetsförmedlingens behov av tjänsten avser 88 leveransområden. Med leveransområde avses ett definierat geografiskt område där tjänsten ska levereras.