Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Server och lagring
Referensnummer: FS 2.1.2-238-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ramavtal för server och lagring med produktnära tillbehör och tjänster.
Upphandlande myndighet är Umeå universitet.
Övriga avropande parter/samverkansparter är
• EISCAT Scientific Association i Kiruna
• Högskolan Dalarna
• Högskolan i Gävle
• Institutet för rymdfysik i Kiruna (IRF)
• Kungliga Tekniska Högskolan (KTH
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 320 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EISCAT Scientific Association i Kiruna, 2 000 000 SEK
Högskolan Dalarna, 5 000 000 SEK
Högskolan i Gävle, 2 000 000 SEK
IRF, 3 000 000 SEK
Kungliga Tekniska Högskolan, 200 000 000 SEK
Umeå universitet, 100 000 000 SEK