275994-2022 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI konventionell- fasta respektive mobila röntgenutrustningar
Referensnummer: IN-IN22-0256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI konventionell- fasta respektive mobila röntgenutrustningar. Se bifogad inbjudan för sammanställning av frågor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen beräknas omfatta köp av ca 9 fasta röntgenutrustningar inkl. 4 mobila röntgenutrustningar. Systemen ska installeras på sjukhusen (Mälarsjukhuset, Kullbergska sjukhuset och Nyköpingslasarett) i Region Sörmland.