276028-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutrustning
Referensnummer: KS 22/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av köksutrustning (redskap och utensilier) och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
(Avtalet omfattar inte storköksutrustning, städ- och bordsvagnar, småel typ elvispar, brödrostar, vattenkokare, våffeljärn, mixers, mm då Varbergs kommun har andra avtal på dessa områden. )
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221122 Muggar, 39221123 Dricksglas, 39221160 Brickor, 39221180 Köksredskap, 39221260 Kokkärl, 39240000 Bestick
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leveranser av köksutrustning (redskap och utensilier)
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Föregående års ( 2018-2022) volym var ca 4 900 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav varor som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 6 100 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.