276090-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem till Radiologiska kliniken i Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN20-0235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Föremål för upphandling:
— Köp och leverans av sju (7) stycken ultraljudssystem inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på ytterligare sju (7) stycken ultraljudssystem inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
— Köp och leverans av sju (7) stycken ultraljudssystem inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick,
— Klinisk och teknisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
— Option på ytterligare sju (7) stycken ultraljudssystem inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av Ultraljudsystem med övriga tillbehör i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.