2761-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Synpunkter inför upphandling av finkalibriga kopplingar för vätskor och gaser inom hälso- och sjukvård avseende
Referensnummer: RS 2019-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
SLL Upphandling vid Regionledningskontoret (RK), Region Stockholm, efterfrågar synpunkter inför upphandling av finkalibriga kopplingar för vätskor och gaser inom hälso- och sjukvård enligt ny ISO-standard (ISO 80369), för de produktområden som avses och anges i bilaga 1.
Efter att EN-fit (ISO 80369-3) de senaste åren införts i sjukvården, har nu initiativ uppstått för att påbörja arbetet med att införa NR-fit (ISO 80369-6), som alltså är standarden för neuraxiala användningsområden och regional anestesi. Anledningen till att införa denna standard är för att undvika patientskada som uppkommer av felkopplingar eller felinjektioner, tex epiduralt  intravenöst eller spinalt  intravenöst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är ingen upphandling