276190-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Apparater för kontroll och provning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klimatkammare
Referensnummer: V 2020/706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38500000 Apparater för kontroll och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandling omfattar leverans av två (2) klimatkammare klar för drift till Aerosollaboratoriet vid LTH. Uppskattad/beräknad driftstart är mars 2021.Klimatkammrarna kommer att användas av 20 - 30 forskare från tre av Lunds universitets fakulteter (teknisk, medicinsk och naturvetenskaplig).
Laboratoriet där kammrarna blir placerad har också regelbundet besök av företag och myndigheter som vill fördjupa sina kunskaper eller samarbeta kring forskning och utveckling. Många studenter från flera olika utbildningsprogram genomför också laborativa moment här. Klimatkammrarna vi vill bygga kommer alltså att få en mycket bred användning av många personer med olika intressen.
Upphandlingen omfattar:
Två (2) klimatkammare med tillhörande materiel såsom slussar, mellanvägg, genomräckningsskåp.
Klimatkammrarnas luftbehandlingssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar leverans av två (2) klimatkammare klar för drift till Aerosollaboratoriet vid LTH. Uppskattad/beräknad driftstart är mars 2021.Klimatkammrarna kommer att användas av 20-30 forskare från tre av Lunds universitets fakulteter (teknisk, medicinsk och naturvetenskaplig).