2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förmedling av andlig vård
Beskrivning: Kriminalvården har enligt lag skyldighet att ge klienter i häkten och anstalter möjlighet att utöva sin religion. Den andliga vården inom Kriminalvården innebär att representanter från olika trossamfund förordnas till Nämnden för Andlig Vård (NAV) på varje häkte och anstalt för att stå till tjänst med själavård, andra samtal och gudstjänster. Kriminalvården avser att teckna avtal med en leverantör som ska tillhandahålla, samordna och administrera den andliga vården vid samtliga anstalter och häkten i landet.
Intern identifierare: 2026-2928
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt LOU kap 19
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000