Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Retzius GFHK - Ombyggnad
Referensnummer: 3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Retzius ska nu utvecklas från en till flera hyresgäster inklusive gemensamma funktioner och skall därefter hyras ut till kontor- och laboratorieverksamhet till kunder som med sin verksamhet stödjer områdets utveckling och som givetvis är till nytta även för Karolinska Institutet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling har blivit försenad men Akademiska Hus har för ambition att gå ut med den under september 2019