276240-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Diagnostisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diagnostikinstrument
Referensnummer: Planerad
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33124100 Diagnostisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Diagnostikinstrument, febertermometrar m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124130 Diagnostiska artiklar, 38412000 Termometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: Planerad Diagnostikinstrument
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50 OTOSKOP OCH OFTALMOSKOP TILL BEFINTLIG STANDRADUTRUSTNING FRÅN HEINE51 OTOSKOP OCH OFTALMOSKOP TILL BEFINTLIG STANDARDUTRUSTNING FRÅN WELCH ALLYN52 ÖRONTRATT53 FEBERTERMOMETER DIGITAL AXILLÄR54 FEBERTERMOMETER DIGITAL ORAL55 FEBERTERMOMETER DIGITAL REKTAL56 FEBERTERMOMETER DIGITAL ÖRON57 FEBERTERMOMETER DIGITAL KONTAKTLÖS
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:3 400 000 miljoner kronor, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 16 miljoner kronor. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-10-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-09-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.