276248-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentalvaror och förbrukningsvaror
Referensnummer: 2-2110/2022.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för Dentalvaror och förbrukningsvaror.
Omfattning
Upphandlingen är indelad i följande materialområden/varukorgar.
Inom varje varukorg finns ett antal produktpåsar.
1) Avtrycksmaterial och tillbehör2) Tandfyllnadsmaterial 3) Endodontimaterial4) Maskinella endofilar5) Handfilar6) Instrument7) Röntgenmaterial8) Poleringsmaterial9) Engångsmaterial10) Skyddsutrustning & rengöring
KI avser teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per produktpåse inom varje varukorg, om det är möjligt. Anbud kan lämnas på en eller flera varukorgar / produktpåsar. Anbudsgivare anger på vilket eller vilka varukorgar/produktpåsar som man lägger anbud på genom att lämna information via Bilaga 2 pris och sortimentsbilaga
Observera att denna upphandling omfattar inte tandtekniska förbrukningsmaterial.
Anbud kan lämnas för en eller flera uppdragskategorier i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33131000 Tandläkarinstrument, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mål och vision
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet. Vår vision är att driva utvecklingen av kunskap om livet och verka för en bättre hälsa för alla. KI vill vara med och bidra till att lösa de globala klimatutmaningarna och har, i och med KI:s ”Klimatstrategi 2030” samt undertecknandet av klimatramverket, åtagit sig att bedriva ett klimatarbete som ligger i linje med Parisavtalet och det så kallade 1,5-gradersmålet. För KI innebär det att driva på utvecklingen av kunskap om klimatförändringar och hälsa, samtidigt som vi minimerar vår egen klimatpåverkan. Bland annat ska KI som minst halvera de egna utsläppen av växthusgaser till 2030, med strävan efter att bli klimatneutralt i enlighet med internationella och nationella överenskommelser. Den blivande restauratören ska bidra till att detta mål uppnås.
För att underlätta att uppnå målen i Klimatstrategi 2030 finns även en, av rektor, fastslagen handlingsplan, vilket bland annat innebär att KI år 2024 har ”kunskap om sina utsläpp från konsumtion av varor och tjänster” och att det ”ställs hållbarhets- och klimatkrav i samtliga relevanta upphandlingar, avrop och inköp” ” i syfte att det som köps in har så låg miljö- och klimatpåverkan som möjligt”. ”Kraven följs upp”. För att detta ska få genomslag behöver krav ställas på både leverantören och på tjänsten/produkten.”
Institutionen för Odontologi och universitetstandvården är en miljöcertifierad enhet inom Karolinska Institutet med egna miljömål och ställer därför högre krav på sina leverantörer än övriga KI.