Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterilcontainrar med tillhörande hyllsystem
Referensnummer: HSN/162/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen avser upphandla sterilcontainrar för instrument och diverse gods som används vid Östersunds sjukhus.
Containrarna ska användas för produkter med sterilitetskrav och ångsterilisering kommer att ske i första hand. För vissa medicintekniska produkter som inte tål ångsterilisering förekommer lågtemperatursterilisering med väteperoxid. I upphandlingen ingår ett till containrarna anpassat hyllsystem. Antalet containrar uppskattas till cirka 400 stycken av varierande storlek och hyllsystemet ska ha kapacitet för cirka halva antalet containrar. Option på framtida kompletteringsköp av både containrar och hyllsystem önskas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet containrar uppskattas till cirka 400 stycken av varierande storlek och hyllsystemet ska ha kapacitet för 200 containrar.