276307-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling markentreprenad med tillhörande spåranläggning (BEST), spårvagnsdepå Lund
Referensnummer: 81770100-402278-36210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsarbetet omfattar entreprenad för mark med tillhörande spåranläggning, BEST samt övertagande av kommande entreprenader upphandlade av beställaren, som samordnande Generalentreprenör för den totala entreprenaden avseende uppförande av spårvagnsdepåanläggningen.
Spårvägen mellan Lund C och European Spallation Source, ESS, är en satsning på framtidens kollektivtrafik i Lund. Projektet drivs gemensamt av Lunds Kommun och Region Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234120 Arbeten för stadsjärnväg, 45234129 Spårläggning för stadsjärnvägar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen