276314-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svealundsskolan nybyggnation
Referensnummer: 2018/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av en F-6 skola, Svealundsskolan
AFA.21 Översiktlig information om objekten
Futurum Fastigheter i Örebro AB har av vår hyresgäst Örebro Kommun, fått i uppdrag att uppföra en ny F-6 skola, Svealundsskolan. Skolan skall bestå av skolbyggnad med skyddsrum samt en större gymnastikhall. Vi önskar därför en samarbetspartner som kan hjälpa oss i detta viktiga uppdrag.
Under tidig start av projektet, benämns skolan i en del ritningar som Eklundaskolan.
AFB.4 Anbudsöppning
Futurum Fastigheter i Örebro AB
Pappersbruksallén 1, 702 15 Örebro
Sluten anbudsöppning tillämpas.
Anbudsöppningen sker den 9.4.2018
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pappersbruksallén 1 702 15 Örebro